Tkaniny

Odkrywamy sekrety tkanin.

Tkaniny dekoracyjne - fakty i porady

CZAROWANIE TKANINĄ

Ciepły, barwny i nietuzinkowy element wystroju wnętrz – czyli o tym, jak większy lub mniejszy kawałek materiału może wnieść do pokoju magię i niepowtarzalny urok.

DOMOWY DESIGN

W poszukiwaniu ładnej, ciepłej, a przy tym – modnej i designerskiej tkaniny – trafiamy na szwedzką markę Mairo. Na stronie mairo.se poznajemy twory siedmiu projektantek, cieszące oko świetnie opracowanymi graficznymi wzorami. Przedstawione są jako element wystroju wnętrza, którym mogą się stać, zdobiąc – wedle uznania – lampę, pościel lub inny domowy rekwizyt. Co ciekawe, Mairo ma polskiego dystrybutora, którym jest firma Markisol.

POWIEW TRADYCJI

Podczas gdy folk przeżywa swój renesans, obserwujemy prawdziwy boom na rzeczy inspirowane ludową – nie tylko rodzimą - tradycją. Wszelkie tkaniny, gobeliny i ozdoby rodem z Cepelii, pościel w rosyjskie matrioszki, poduchy, kołdry, dywany w motywy przypominające góralskie wycinanki – wszystko to dodaje ciepła i staje się pożądanym elementem wystroju wnętrza. Jedną z czołowych artystek wpisujących się w folkowy nurt jest fińska projektantka Sanna Annukka. Jej niezwykłe, barwne sitodruki podziwiać można na stronie sanna-annukka.com.

ROMANS MODY Z ILUSTRACJĄ

Ilustrację kojarzymy często z książką, kartką papieru, tekstem w gazecie. Świetnym podłożem, stanowiącym pole do popisu dla ilustratora może być jednak także tkanina. Projektanci mody nierzadko podejmują współpracę z ilustratorami, tworząc kolekcje ubarwione ich autorskim wzorem. Przykładem może być tu choćby Dreamer - delikatna, pastelowa kolekcja zaprojektowana w minionym sezonie przez ilustratorkę Caitlin Shearer i projektantkę Karlę Špetić (http://www.karlaspetic.com/). Niekiedy ilustratorzy zabierają się za projektowanie własnych kolekcji, takich jak seria kostiumów kąpielowych Jaspera Goodalla dla JG4B z 2005 roku. Atutem takich przedsięwzięć są przede wszystkim nietuzinkowe, autorskie tkaniny.

Tkaniny ozdobne nie tylko „ratują” wnętrze i szafę przed nudą, ale stają się wizytówką domowników świadczącą o ich guście.