Tkaniny

Odkrywamy sekrety tkanin.

Tkaniny eko - fakty i porady

ECO-FASHION

To ostatnio wyjątkowo modny termin. Co kryje się za nim oprócz trendów i tendencji?

Czy zdarzyło ci się założyć obcisłą bluzkę i spędzić cały dzień będąc pod wrażeniem, że twoja skóra się pod nią dusi? Wracając do domu po dniu spędzonym – mniej lub bardziej aktywnie – w tego typu kreacji ma się wrażenie ogólnej nieświeżości czy nawet zmęczenia. Nie wspominając już o - delikatnie mówiąc – średnio przyjemnym zapachu czy nieestetycznych plamach pod pachami sięgających pasa. Osobę o wrażliwszej skórze taka sytuacja mogłaby nawet przyprawić o uczulenie.

Zjawisko to wynika z szerokiego zastosowania włókien syntetycznych w przemyśle odzieżowym. Jest to nie tylko bardziej ekonomiczne, ale także świadczy o większym przywiązywaniu wagi do kwestii estetycznych niż do komfortu czy nawet zdrowia użytkownika. Nadszedł jednak czas by odwrócić się na pięcie od tej nieprzychylnej tendencji. Skorzystali z tego także twórcy odzieży z sieciówek, których kolekcje często są „siedliskiem chemii”. Lansując odzież z bawełny organicznej starają się wpisać w – eco fashion - nurt, który przeżywa prawdziwy boom na rynku międzynarodowym.

Z CZYM WIĄŻE SIĘ ECO-FASHION

Przede wszystkim – z wykorzystaniem naturalnych surowców takich jak: len, konopia, soja, bawełna organiczna (pozyskiwana – w przeciwieństwie do zwykłej bawełny), juta czy bambus. Ponad to – z zastosowaniem naturalnych, roślinnych barwników, nie szkodzących skórze. Aż wreszcie – z unikaniem chemii wykorzystywanej w produkcji i pielęgnacji tkanin. Nurt ten łączy się nie tylko z zapewnieniem skórze komfortu i zdrowia, ale i ze świadomością szkód wyrządzanych środowisku podczas produkcji tkanin syntetycznych bądź pochodzenia zwierzęcego (patrz: artykuł Cała prawda o jedwabiu). Ponad to eco fashion często łączy się z pojęciem fair trade – uwzględnia zatem uczciwy handel i stosowne płace oraz warunki pracy dla osób zatrudnianych przez odzieżowe koncerny. Eko moda to jedna z cegiełek składających się na zdrowy tryb życia i funkcjonowanie na humanitarnych zasadach. Niby nic nowego – jednak z perspektywy człowieka współczesnego zdaje się to jawić jako „totalna innowacja”. Eko moda to nie tylko sposób myślenia, ale i modne, obowiązujące fasony – dlatego też jednym nurt ten otworzy oczy i rozwinie świadomość, a dla innych – pozostanie tylko kolejną modową tendencją typu must have.

EKO MARKI – NICI I BUTELKI PET

Angielska marka Coats oferuje m.in. recyklingowe nici pozyskiwane z… plastikowych butelek PET. Agencje reklamowe lub projektanci poszukujący tła dla swoich nadruków, powinni zaznajomić się z ofertą Earth Positive – producentem bluz, toreb i t-shirtów wykonanych z naturalnych tkanin. Jednym z prekursorów na polskim rynku była natomiast marka Odzieżowe Pole. Na jej stronie, odziezowepole.pl, można trafić na kolekcję Eko-ego, wykonaną z naturalnych surowców, ze szczególnym naciskiem na dbałość o naturalne środowisko.

NA DZIECIĘCEJ SKÓRZE

Dziecięca skóra jest szczególnie wrażliwa i podatna na uczulenia. Dlatego szczególnie ważne jest by zarówno niemowlętom, jak i starszym – ruchliwym i aktywnym – pociechom, zapewniać odzienie z naturalnych surowców, pozwalających skórze oddychać. Uwzględnia to wielu producentów odzieży dla najmłodszych – m.in. marka Endo, stosująca naturalne tkaniny i barwniki. Naturalną odzież można znaleźć także w sklepach Smyk. Przy zakupie dziecięcej wyprawki warto zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę.

Jak cię widzą – tak cię piszą – coś w tym jest bez wątpienia. Sposób ubierania się odzwierciedla przecież sposób myślenia. Warto dopisać tu jeszcze: pomyśl, na co się piszesz chcąc, by cię widzieli. Używane tkaniny wpływają na komfort życia – decydując się na chemiczne, sztuczne i szkodliwe dla ciebie i środowiska materiały – możesz nie tylko stać się „ofiarą mody”, ale wręcz zaszkodzić sobie…lub innym.