Tkaniny

Odkrywamy sekrety tkanin.

Tkaniny orientalne - fakty i porady

ORIENTALNIE I ETNICZNIE

Tkaniny z dalekich krajów mogą nadać wnętrzu egzotyczny lub orientalny charakter i stać się ciekawym urozmaiceniem ubarwiającym wnętrze.

BATIK – GRA ZE ŚWIATŁEM

Specyficzna technika ozdabiania tkanin swą tradycją sięga co najmniej dwóch tysięcy lat. Polega na nałożeniu na odpowiednie partie materiału warstw wosku, a następnie – barwieniu ich farbą. Batiki wykonuje się m. in. na bawełnie, szyfonie, jedwabiu. Barwne batiki przypominają witrażowe obrazy – powieszone na oknie przepuszczą światło niczym kolorowe szkiełka.

Więcej informacji o samym pochodzeniu batików, a także o sposobie ich wykonania, znajdziesz na stronie szczyptaswiata.pl. Tam też można zakupić afrykańskie batiki przedstawiające sceny z życia codziennego.

Z INDII DO IKEI

Najpierw projektantka, Hella Jongerius zaprojektowała specyficzny wzór. Potem jego realizację zlecono indyjskim szwaczkom, które każdą z ozdób haftowały ręcznie. W efekcie powstały ciekawe ozdoby ścienne, występujące w kilku wersjach. Przedstawiają one geometrycznie przetworzone głowy zwierząt – kozy, lisa i zająca - wkomponowane w etniczne tło. Ozdoby dostępne są w sklepach marki IKEA. Zobaczyć można je na stronie ikea.com.

DLA WIELBICIELI

Indyjskich oraz indiańskich klimatów – strona etno-art.pl. Obok rzeźb, biżuterii, ceramiki i innych orientalnych i etnicznych ozdób wszelkiej maści znajdziesz także tkaniny – m.in. Kuna Molę – tkaninę od panamskich Indian Kuna oraz wyszywany indyjski obrus.

JAPOŃSKI MINIMALIZM

Orient to nie tylko kunsztowne wzory i żywe barwy, ale i ascetyczna prostota w japońskim stylu. W jej poszukiwaniu najlepiej zajrzeć na stronę urbanzen.com. Znajdziemy tam poduchy i wałki do medytacji wykonane z wysokojakościowych, jednolitych tkanin w naturalnych kolorach – idealne do ekologicznego wnętrza z drewnianymi meblami jak i do prostej, nowoczesnej przestrzeni. Poszewki szyte są ręcznie i posiadają antyalergiczne wypełnienie.

Czasem nie trzeba jechać daleko by poczuć odrobinę Wschodu lub smak afrykańskiej kultury.