Tkaniny

Odkrywamy sekrety tkanin.

Tkaniny sukienkowe - fakty i porady

TAŃCZĄCE SUKIENKI

Małe dziewczynki uwielbiają kręcić się w kółko patrząc, jak razem z nimi kręci się ich sukienka. Gdy dorosną, także chcą by tańczyła z każdym ruchem…

NA CO DZIEŃ

Bawełna potrafi zaskakiwać – zakładając bawełnianą sukienkę możemy zauważyć, że wcale nie przepuszcza ona powietrza tak jakbyśmy tego oczekiwały. Dzieje się tak często za sprawą chemii, stosowanej przy hodowli bawełny i pielęgnacji włókien po przerobieniu jej na przędzę. Podobnie rzecz ma się z lnem Dlatego coraz popularniejsze są produkty z lnu organicznego i biobawełny, czyli „wolne od chemii” i środków mogących uczulać wrażliwą skórę.

Jest jeszcze wiskoza. Czym tak naprawdę jest ten „tajemniczy” materiał? To sztuczna tkanina, uzyskiwana z celulozy. „Sztuczna” nie znaczy „syntetyczna” – do tkanin z tej drugiej grupy należą: poliamid czy poliester (generalnie – wszystkie z przedrostkiem poli-), które są uzyskiwane podczas chemicznych procesów przetwarzania węgla czy ropy naftowej. Wiskoza jest ceniona ze względu na swoje właściwości – jest bardziej oddychająca od syntetyków, nie mechaci się, lepiej zachowuje kolor. Łączy w sobie zalety bawełny z odpornością syntetyków.

OD WIELKICH DZWONÓW

Przy szczególnych okazjach sprawdzają się tkaniny, które lśnią, połyskują, kuszą lekkością i przezroczystością. Szeleszczące tafty, delikatne muśliny, przezroczyste tiule i organza, chętnie łączą się z jedwabiem czy satyną, dając wrażenie wytworności i luksusu. Więcej o jedwabiu przeczytacie w artykule poświęconym eko tkaninom, zaś o „przezroczystościach i połysku” – przy okazji lektury tekstu dotyczącego tkanin ślubnych.

Każda tkanina ma swoją plastyczność, właściwości, które pozwalają na uzyskanie odpowiedniego efektu. Plisy, marszczenia, drapowania, nakładanie warstw – wszystkie te zabiegi służą budowaniu formy, uzyskaniu kobiecego szyku i dopasowaniu do sylwetki.

Więcej o sukienkach

Więcej o sukienkach na sukienki.webm.pl.