Tkaniny

Odkrywamy sekrety tkanin.

Tkaniny ubraniowe - fakty i porady

SZYCIE JEST PIĘKNE

Gdy ma się pomysł, chęci… i odpowiednie tkaniny. Z tych ostatnich – przy pomocy tych pierwszych – można wyczarować cuda.

MODNE TKANINY

Dżins – klasyczny błękitny denim występuje zarówno w wersji glamour jak i bardziej sportowej czy wręcz „zadziornej”. Projektanci zdają się hołdować hasłu „dżins niejedno ma imię” – raz przedstawiając go jako element niemalże eleganckiej kreacji, a innym razem – szarpiąc, niszcząc i rwąc jego strukturę by osiągnąć ostry, nieco buntowniczy wizerunek.

Połysk satyny – satyna nie od dziś rządzi na wybiegach. Przestała jednak być domeną wyłącznie kreacji wieczorowych. Połysk w pastelowej wersji stał się idealnym elementem wizerunku zwiewnej, wiosennej istotki, która przewija się przez obowiązujące trendy.

Delikatność, pastele, przezroczystości – pozostając w „eterycznym klimacie” - nadal przekopujemy modowe zasoby spod znaku new romantic. Tiule, żorżety, cienka, zwiewna bawełna – wszystko w jasnych barwach, najlepiej z dodatkiem koronki lub udrapowane – oto tkanina w dziewczęco-elfickim wydaniu.

Len, bawełna organiczna – czyli kolejny aspekt eko-nurtu. Ekologiczne tkaniny występują zarówno w minimalistycznym, jak i wzorzystym wydaniu. Warto zwrócić uwagę na to, że są nie tylko trendy, ale też idealne na lato – przewiewne, zdrowe, pozwalające skórze oddychać. Pod tymi względami biją na głowę zdradzieckie syntetyki mnożące się w sieciówkach. Zresztą – także sieciówki coraz częściej stawiają na takie rozwiązania…

MATERIAŁ Z ODZYSKU

Dlaczego nie wykorzystać starej bluzki lub spodni do uszycia nowej, niepowtarzalnej kreacji? Moda na recykling trwa i świetnie odnajduje się także w sferze projektowania mody. Korzystają z tego faktu nie tylko twórcy z e-sklepów hand made, ale i polscy projektanci na tworzący na skalę międzynarodową – jak Joanna Paradecka. ponowne wykorzystanie tkanin to metoda ekonomiczna i ekologiczna – i dlatego ciesząca się sporym powodzeniem.

Czym kierować się w doborze tkanin? Pomysłem. Stosownością do okazji. Właściwościami pozwalającymi na łączenie ich ze sobą. Wreszcie – eksperymentem i fantazją.