Tkaniny

Odkrywamy sekrety tkanin.

Tkaniny meblowe - fakty i porady

OBICIA MEBLOWE

Miękkość. Kolor. Nadanie meblom charakteru i oddanie charakteru właściciela. To tylko niektóre z wielu znaczeń, jakie niesie ze sobą dobór odpowiedniej tapicerki.

FILC

To materiał, z którym niegdyś kojarzono przede wszystkim antypoślizgowe podkładki pod nogi od krzesła lub stołu. Obecnie stał się niezwykle modny i przeżywa prawdziwy boom w wielu dziedzinach – od branży tekstylnej, prze biżuteryjną – aż po wnętrzarską. Projekt Filc n’roll Honoraty Bianki Jakubowskiej w którym szwy stanowią ozdobny element, zwracał uwagę kolorystyką i oryginalnym rozwiązaniem technicznym. Filc wpisał się tez w eko nurt obowiązujący w designie za pośrednictwem ekologicznego krzesła Nobody (projekt: Komplot), wykonanego z poddanych recyklingowi plastikowych butelek (PET). Tworzy się z nich tzw. filc przemysłowy, który posłużył jako surowiec do wykonania mebla. Filc, ze względu na swoją trwałość i ciepło, które daje stał się popularnym surowcem służącym do wyrobu dywanów, akcesoriów, a także obić meblowych.

ZDEJMOWANE POKORWCE – SIŁA METAMORFOZY

Dla wielbicieli zmian i przeciwników nudy – także domowej – znalazło się rozwiązanie w postaci zmienianych pokrowców na fotele. Pozwalają one na dowolne „przebieranie” mebla wedle okazji i upodobań. Tego typu opcję oferuje choćby Brühl – wraz z owalnymi fotelami z kolekcji Mosspink, dostępnymi z pokrowcami w żywych barwach. Nie mogło ich także zabraknąć w umożliwiającej meblowe modyfikacje IKEI.

SIŁA KOLORU

Mebel w mocnym kolorze może zdziałać cuda, niesamowicie ożywiając surowe, minimalistyczne wnętrze lub występując w wydaniu bardziej maksymalistycznym – w równie barwnym towarzystwie (uwaga na oczopląs). Głodnym koloru polecamy stronę offect.se, na której roi się od dobrze zaprojektowanych, a przy tym pięknie ozdobionych soczystymi barwami mebli. Oto szwedzki design znów dowodzi swojej mocy.

A MOŻE PATCHWORK?

Wielbiciele patchworku powinni odwiedzić stronę projektantki Ginny Avison, specjalizującej się w projektowaniu mebli z patchworkowymi obiciami. Na www.ginnyavison.co.uk zobaczysz meble o kunsztownych, często barokowych kształtach, których powaga przełamana została barwnym, patchworkowym obiciem. Dzięki takiemu połączeniu powstał bajkowy, bardzo wyrazisty efekt.

PRAKTYCZNIE I TECHNOLOGICZNIE

Na koniec – kwestie techniczne – czyli hurtowniatapicerska.pl. Dla poszukiwaczy wszelkiego rodzaju obić, ale i klejów, narzędzi oraz dodatków tapicerskich. Przydatne zwłaszcza w przypadku opcji „zrób to sam”.