Tkaniny

Odkrywamy sekrety tkanin.

Tkaniny jedwabne - fakty i porady

CAŁA PRAWDA O JEDWABIU

Jedwab, ze względu na swa delikatność i „motyle” pochodzenie od wieków uważany jest za tkaninę luksusową. W jaki sposób się go pozyskuje? I gdzie można go znaleźć?

NA JEDWABNYM SZLAKU

Historia jedwabiu prawdopodobnie sięga Indii, choć to w Chinach powstały pierwsze hodowle tych owadów. Pełen rozkwit przemysłu, ale i wierzeń związanych z jedwabnikami (mają one tam nawet swoją opiekuńczą boginię) nastąpił 2000 lat p.n.e. Hodowlę i jedwabny przemysł traktowano wówczas ze szczególnym pietyzmem. Do Europy jedwab przywędrował „jedwabnym szlakiem” „dopiero” w II w. p.n.e. Potem zaczęły powstawać hodowle także w Japonii i krajach morza Śródziemnego. Tak oto chińskie „jedwabne tajniki” stały się niejako tajemnicą Poliszynela, odkrytą przez inne kraje.

JAK POWSTAJE JEDWAB?

Wszystko zaczyna się od jedwabnika - delikatnego, kruchego motyla żywiącego się liśćmi morwy. Larwy tego owada dojrzewają w kokonach, które misternie tkają by zapewniały im schronienie i przestrzeń do dojrzewania. Z jednego kokonu można uzyskać przeszło kilometr jedwabnej przędzy! Bezpośrednio przez wykluciem się z jedwabnej otoczki larwy wypuszczają jednak specjalną substancję, osłabiającą nieco jej włókna. Dlatego też, chcąc uniknąć tego procesu, kokony poddaje się obróbce jeszcze przed wykluciem owada, hamując jego wzrost. Kokony zanurza się w gorącej wodzie, by mogły się delikatnie rozwinąć. Niestety, ich mali mieszkańcy są często skazywani na stracenie – dlatego też procesowi temu często sprzeciwiają się ekolodzy twierdząc, że „naturalne” nie zawsze znaczy „eko”.

POKOJOWY JEDWAB

Ci, którym los stworzonek nie jest obojętny, a jednocześnie nie chcą rezygnować z jedwabnych ubrań, mogą wyposażyć się w peace silk – jedwab wykorzystujący kokony jedwabników zebrane już po ich wykluciu. Ponieważ tego typu „surowiec” nie jest zdatny do wykonania nici – poddaje się go obróbce podobnej do obróbki bawełny. Tego typu „humanitarny jedwab” można znaleźć choćby na stronie aurorasilk.com.

Oczywiście, w sieci producentów jedwabiu nie brakuje. Może jednak warto czasem zastanowić się nad tym, w jaki sposób powstaje tkanina, którą nosimy na sobie – zwłaszcza, że istnieje mniej okrutna alternatywa…